|
Nasze forum rodzinne Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
madzialenka0208
Administrator
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Wałbrzych
|
Wysłany: Śro 17:01, 07 Mar 2007 Temat postu: PIGUŁKA I KŁOPOTY |
|
|
Gdy zdecydowałaś się korzystać z pigułki i nie jesteś na nic chora, nie zażywasz innych leków i nawet nie masz skłonności do zapominania o codziennym łykaniu tabletek. Świetnie! Ale wszystko to nie znaczy jeszcze, że nie pojawią się żadne komplikacje.
Najczęstsze z nich to plamienia, które pojawiają się w trakcie przyjmowania pigułki. Nie należy się tym przejmować, najczęściej bowiem te plamienia znikają w drugim czy trzecim miesiącu stosowania pigułki. Jeżeli jednak plamienia nie znikną, należy skontaktować się z lekarzem. Najprawdopodobniej zaproponuje on inny preparat, o nieco wyższej zawartości hormonów, albo też pigułkę trójfazową, która bardziej przypomina naturalny cykl.
Inną drobną komplikacją jest uczucie obrzęku czy bolesności piersi, a także okresowych nudności. W tym przypadku lekarz zaproponuje inny preparat o odmiennym składzie i najprawdopodobniej o mniejszej zawartości hormonów.
Przy dłuższym stosowaniu pigułki może pojawić się obniżenie popędu seksualnego. Ten spadek popędu może być tak znaczny, że antykoncepcja przestaje mieć sens – po prostu przestajemy mieć jakąkolwiek ochotę na seks. Można wtedy spróbować zmienić preparat na inny, który nie działałby na nas w ten sposób. Może tez zaproponować inną metodę antykoncepcji, co zresztą wcale nie oznacza rezygnacji z hormonów: niezłym rozwiązaniem może się bowiem okazać hormonalna wkładka domaciczna.
Po paru miesiącach stosowania pigułki może pojawić się uczucie seksualnego dyskomfortu. Popęd się nie zmienia, ale stosunki seksualne stają się bolesne. Temu uczuciu najczęściej towarzyszy suchość w pochwie. Także i w tym przypadku można próbować zmienić pigułkę na inny typ. Można też stosować specjalne środki nawilżające, które można kupić w aptekach, albo też zacząć dodatkowo używać spermicydów. Warto zauważyć, że jeżeli pojawia się uczucie suchości w pochwie, mogą też zacząć się kłopoty ze stosowaniem szkieł kontaktowych.
Kolejną komplikacją jest zaostrzenie się istniejących już wcześniej zapaleń dróg moczowych. Jeżeli leczenie okaże się mało skuteczne, trzeba będzie na pewien czas zmienić metodę antykoncepcji.
Dzisiejsze kobiety pilnują linii i wagi jak najcenniejszego skarbu. Pigułka nie ma kalorii ale może, choć rzadko, wpłynąć na zmianę wagi. Zdarza się, że po rozpoczęciu stosowania pigułki kobieta trochę chudnie lub – znacznie częściej – nieco przytyje. Wzrost wagi o kilogram, czy dwa nie powinien niepokoić. Z reguły waga powinna wrócić do normy w ciągu dwóch czy trzech miesięcy stosowania pigułki. Jeżeli jednak waga rośnie nadal mamy prawdziwy kłopot. Należy wtedy przede wszystkim zastanowić się, czy aby wzrost wagi nie bierze się z rosnącego apetytu. Jeżeli jednak mamy pewność, że to nie chrupanie rozmaitych tuczących pyszności odbija się przykro na wadze i że nie uda nam się zbić wagi powrotem do normalnej diety, należy skonsultować się z lekarzem. Otyłość przy antykoncepcji hormonalnej może bowiem być przeciwwskazaniem do dalszego stosowania pigułki.
Innym kłopotem może się okazać psychika. Niektóre kobiety żle znoszą pigułkę: nasila się ich skłonność do depresji. Warto zwracać na to uwagę. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że mamy taki właśnie problem, należy zwrócić się do lekarza. Tym razem nie tylko do ginekologa, ale również do psychologa lub psychiatry. Jeżeli nie będą w stanie nam pomóc, warto rozważyć zmianę metody antykoncepcyjnej.
Problemy opisane wyżej wymagają kontaktu z lekarzem. Nie musimy się z tym spieszyć, możemy spokojnie łykać pastylki i umawiać się na wizytę. Są jednak takie objawy, przy których musimy natychmiast pędzić do lekarza, który najprawdopodobniej każe nam od razu, z dnia na dzień odstawić tabletkę. Takie objawy to:
- ostry, nagły ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia wzroku, takie jak aureola wokół przedmiotów, świetlne błyski, ograniczenie pola widzenia,
- ból i obrzęk nogi, którego nie wywołał żaden uraz,
- obrzęk w okolicy żylaka, zaczerwienienie, ból całej nogi
- silny ból brzucha nie połączony z objawami zatrucia
- silny ból głowy, nie przechodzący po lekach, zwłaszcza jeżeli łączy się z zaburzeniem mowy,
Jeżeli wystąpi którykolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się lekarzem. Jeżeli prowadzący lekarz jest niedostępny, trzeba udać się do swojego lekarza rodzinnego. Konieczne jest badanie i wykluczenie ostrych, niebezpiecznych schorzeń na tle naczyniowym (zakrzepy, zatory, zawały).
Opisane wyżej przypadki to bardzo rzadkie, ale nagłe i niebezpieczne sytuacje. Są także i inne przypadki w których należy – na pewien czas – zrezygnować z pigułki antykoncepcyjnej. Należą do nich planowane operacje, zwłaszcza ortopedyczne. Jeżeli czekamy na taki zabieg w szpitalu powinnyśmy na cztery tygodnie wcześniej przerwać zażywanie tabletki. Można do niej wrócić po skończonym leczeniu.
W nagłych wypadkach, takich jak złamanie czy inne, wymagające unieruchomienia operacje, również należy natychmiast odstawić pigułkę i poinformować prowadzących lekarzy, że się ja brało. To ważne, bo wszystkie te operacje czy złamania zwiększają ryzyko powstania zakrzepów i zatorów.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
|