Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Test do oznaczenia CRP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 15:01, 12 Mar 2007    Temat postu: Test do oznaczenia CRP

Dzięki wprowadzeniu na polski rynek „szybkich testów krwi do oznaczenia CRP ” firma MEDMESS umożliwiła lekarzom, w pełni racjonalne przepisywanie antybiotyków swoim pacjentom. Mimo tego, iż „test CRP” to prosty, szybki i tani sposób na określenie u chorego charakteru infekcji (bakteryjna lub wirusowa) – nie jest on jeszcze powszechnie dostępny w placówkach lekarskich.


Jak wygląda badanie?
„Biorąc pod wzgląd to, iż Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich w których przepisuje się największe ilości antybiotyków – często zupełnie niepotrzebnie – oraz obserwując dużą popularność testów CRP w krajach UE, pewnego dnia pomyśleliśmy: ten stan musi ulec zmianie, także polski pacjent powinien otrzymać możliwość dokładnej i szybkiej diagnozy” – mówi Piotr Plewka, Dyrektor Marketingu MEDMESS. Podstawowym zadaniem „testu CRP” jest wykrycie czy we krwi pacjenta występuje infekcja i jaki ma charakter – bakteryjny czy wirusowy.

Sam proces przeprowadzenia „testu” nie jest skomplikowany. Urządzenie przy pomocy którego wykonuje się takie badanie to NycoCard Reader II, norweskiej firmy Axis Shield (firma MEDMESS jest wyłącznym dystrybutorem produktów tej firmy w Polsce). Po ok. 2 minutach od pobrania od pacjenta kropli krwi kapilarnej (np. nakłuwając palec) tester określa czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną (a to warunkuje zastosowanie antybiotyku).
Co ciekawe, tego rodzaju „test” lekarz może wykonać przy łóżku chorego, a także w swoim gabinecie, bez potrzeby angażowania personelu medycznego i bez koniczności transportu krwi do laboratorium. Ważne jest również to, iż bez przeprowadzenia takiego badania lekarz tak naprawdę, nie jest w stanie podjąć prawidłowej decyzji czy pacjentowi potrzebna jest antybiotykoterapia.


Dobre opinie lekarzy i pacjentów
Wypowiedzi lekarzy, którzy przeprowadzają w swoich gabinetach „testy do oznaczenia CRP” w ogromnej części potwierdzały opinie o potrzebie powszechniejszego stosowania ich w praktykach lekarskich. Wskazywali oni także na wiele zalet takiego badania. „Niepodważalną zaletą aparatu NycoCard Reader II jest jego prosta obsługa oraz bardzo prosta metoda wykonania badania. Do wykonania badania wystarcza 5 ul krwi. Fakt ten ma bardzo istotne znaczenie gdy badanie należy wykonać u noworodka lub niemowlęcia” – mówi prof. dr hab. Maria Wąsik, Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego Akademii Medycznej w Warszawie.
Jako jeden z pierwszych, w swojej codziennej praktyce lekarskiej takie urządzenie do szybkiej diagnostyki wykorzystuje dr Jarosław Załuski, Kierownik Indywidualnego Gabinetu Specjalistycznego w Sochaczewie. Jego opinie o pomyśle powszechniejszego stosowania takiego badania przez środowisko lekarskie są zbieżne z ocenami, które formułowali jego pacjenci. „Ten test to swoistego rodzaju odpowiedź na pojawiające się ciągle błędy w precyzyjnym określeniu stanu w jakim znajduje się chory pacjent. Spora część lekarzy już przy wstępnej diagnozie zupełnie niepotrzebnie przepisuje kurację antybiotykową! Również biorąc pod wzgląd światowy trend przeprowadzania szybkich testów diagnostycznych – można śmiało stwierdzić, iż badanie za pomocą testu CRP to „niezbędnik” w każdym gabinecie” – zaznacza dr Jarosław Załuski.


Spore korzyści, ale na razie bez realnej refundacji
Sądzić można, iż badanie przy użyciu „testów CRP” to znakomity sposób na „rozsądne” przepisywanie antybiotyków. Każdy lekarz proponując swoim pacjentom wykonanie takiego badania (przed przepisaniem antybiotyków) oferuje im w zamian same korzyści. Przeprowadzenie badania przy pomocy „testu CRP” zapobiega niepotrzebnemu wyjaławianiu organizmu pacjenta przez antybiotyki, zmniejsza koszty jego leczenia i pozwala na bieżąco śledzić, a także korygować wyniki terapii. Dodatkowo, prof. dr hab. Maria Wąsik wskazuje na szeroki wachlarz praktycznego zastosowania takiego badania – „aparat NycoCard może być bardzo przydatny dla lekarza praktyka wykonującego badanie przy łóżku chorego, małych poradniach, małych laboratoriach diagnostycznych jak również w dużych laboratoriach do wykonywania „testu CRP” na dyżurach” .

Należy zaznaczyć, iż „testy CRP” są bardzo popularne w krajach UE, gdzie antybiotyki nie mogą być przepisane bez uprzedniego wykonania takiego testu. Być może także w Polsce będzie szansa na to, aby ten sposób ułatwiający lekarzom stawianie prawidłowych diagnoz „zadomowił się” na dobre w placówkach zdrowia. Jednak jak zaznacza Piotr Plewka – „w chwili obecnej koszt przeprowadzenia tego rodzaju szybkiego testu diagnostycznego to tylko ok. 15 zł. Wielu lekarzy wskazuje, że jest on zbyt wysoki, aby mógł być powszechnie stosowany w polskich warunkach, a niestety na dzień dzisiejszy, nie widać żadnego zainteresowania ze strony Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia, co do możliwości realnego dofinansowania takiego badania. Wierzymy jednak, że w dobie burzliwych zmian – tak strukturalnych jak i personalnych w tych instytucjach, znajdą się możliwości i środki na dofinansowanie badań, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów refundacji leków”.

CRP – ang. C-reactive protein – białko C-reaktywne (zwane białkiem fazy ostrej).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Zdrowie
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin