|
Nasze forum rodzinne Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
madzialenka0208
Administrator
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Wałbrzych
|
Wysłany: Pon 17:35, 12 Mar 2007 Temat postu: Magiczne słowo termin |
|
|
Na pewno chciałabyś jak najszybciej poznać dzień przyjścia dziecka na Świat. Łatwo możesz to obliczyć jeszcze przed pierwszą wizytą u lekarza.
Chwilę po tym, gdy na teście ciążowym zobaczymy dwie kreski, chcemy wiedzieć, kiedy maleństwo się urodzi. Mniej więcej wiadomo – za dziewięć miesięcy. Ale której z nas wystarcza „mniej więcej”? Podczas pierwszej wizyty lekarz podaje przewidywany termin porodu. Wcześniej jednak sama możesz go wyliczyć. To bardzo proste!
Ile trwa ciąża
Przyjmuje się, że 10 miesięcy księżycowych (każdy po 28 dni), czyli 9 miesięcy kalendarzowych – inaczej 280 dni. Za jej początek bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – to tzw. reguła Naegelego.
Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży jest jednak co najmniej dziwne. „Jak to? Byłam w ciąży dwa tygodnie wcześniej, zanim doszło do zapłodnienia?”. Oczywiście nie, ale taki punkt orientacyjny przyjął niemiecki położnik Naegele pod koniec XIX wieku. Kierował się tym, że niewiele z nas potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka. U kobiet mających 28-dniowy cykl dwa dni, w czasie których może dojść do zapłodnienia, wypadają dwa tygodnie przed spodziewaną datą miesiączki. Nie dziw się więc, gdy lekarz powie, że jesteś w siódmym tygodniu ciąży, chociaż miesiączka spóźnia się dopiero dwa tygodnie.
Lekarze liczą czas trwania ciąży w tygodniach (jest ich 40). Dzieli się ją też na trymestry, będące głównymi etapami rozwoju płodu. Pierwszy obejmuje 14 początkowych tygodni – wtedy kształtują się główne układy i narządy dziecka. Od 15. do 27. tygodnia trwa drugi trymestr – wtedy u ciebie ustępują ciążowe dolegliwości, a maluch jest już w pełni ukształtowany i dalej się rozwija. Początek 28. tygodnia to już trzeci trymestr – dziecko rośnie i przybiera na wadze, a twój organizm przygotowuje się do porodu.
Jak obliczyć termin
Jeśli masz regularne 28-dniowe cykle, do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Gdy cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni. Jeśli są krótsze, np. 26-dniowe, dolicz 9 miesięcy i 5 dni. Trudniej wyliczyć termin przy cyklach nieregularnych (a takie ma około 75 procent kobiet). Wtedy jedynym wiarygodnym sposobem ustalenia terminu porodu jest badanie USG wykonane przed 15. tygodniem ciąży. Dokładność takiego wyliczenia sięga 5–7 dni.
Obliczony za pomocą zasady Naegelego czas trwania ciąży to wiek ciążowy – i nim będzie się posługiwał lekarz, prowadząc kartę ciąży. Wiek zapłodnieniowy – czyli liczony od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia – jest co najmniej dwa tygodnie krótszy. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło osiem tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia.
Możliwe wahania
Podany przez lekarza lub wyliczony przez ciebie termin porodu nie oznacza, że urodzisz w tym konkretnym dniu – to tylko data przybliżona, a nie pewna. Jedynie pięć procent kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Ciąża może bowiem trwać od 38 do 42 tygodni. Średnio kobiety rodzą po 266 dniach od poczęcia, a 95 procent z nich – najpóźniej po 41 tygodniach.
Podczas wizyt kontrolnych położnik może korygować termin porodu. Z pewnością będzie sprawdzać wysokość dna macicy, która około 24. tygodnia ciąży powinna być na wysokości pępka. Badania USG odgrywają też ważną rolę w przewidywaniu daty rozwiązania. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka, a co za tym idzie przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na podstawie USG z jak najwcześniejszego stadium ciąży, gdyż potem maluchy zaczynają się rozwijać każde w swoim tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.
To już niedługo…
Gdy poród będzie się zbliżał, pojawią się też inne oznaki. Mogą to być tzw. skurcze przepowiadające, zsunięcie się płodu do miednicy. Gdy czop śluzowy zamykający dostęp do macicy wypadnie, jej szyjka będzie się skracać i mięknąć, a na końcu zacznie się rozwierać – to znak, że rozwiązanie już blisko. Niektóre z tych objawów sama dostrzeżesz, inne będą widoczne jedynie dla lekarza. Ale tak naprawdę tylko twoje dziecko wie, kiedy będzie gotowe, żeby przyjść na świat.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
|