Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Piramida zdrowego żywienia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> diety ,cwiczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Czw 19:30, 26 Kwi 2007    Temat postu: Piramida zdrowego żywienia

Jednym z fundamentalnych zaleceń jest tzw. piramida zdrowego żywienia, która określa proporcje poszczególnych grup produktów w diecie. Jej znajomość może być nam pomocna w zorientowaniu się, czego powinniśmy jeść więcej, co powinniśmy ograniczać, a czego najlepiej w ogóle unikać.

W Polsce przyjmuje się, że codzienne zrównoważone pożywienie powinno zawierać:

5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje mleka i przetworów mlecznych (zwłaszcza jogurtów i serów białych)
1 porcję mięsa lub produktów zamiennych (ryby, jaja, rośliny strączkowe, orzechy)

Dużo łatwiej to wyliczenie przemawia do wyobraźni i pozostaje w pamięci, gdy jest przedstawione graficznie, w postaci trójkąta (przypominającego właśnie piramidę) o solidnej podstawie, którą zajmują różnorodne produkty zbożowe. Na drugim jej poziomie znajdują się warzywa i owoce, na trzecim - produkty nabiałowe, mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe i orzechy. Na samym szczycie piramidy, gdzie zmieści się niewiele produktów, umieszczone są tłuszcze i słodycze, których spożycie powinno być ograniczane.
Mimo że nie umieszczono jej w piramidzie, nie należy zapominać o wodzie, której organizm dorosłego człowieka (przy optymalnej temperaturze i wilgotności powietrza) zużywa w ciągu doby 2-3 litrów, a której około 1,5 litra powinno być dostarczone w postaci płynów, a reszta - w pokarmach.

Najbardziej wskazane jest spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia (minimum to 3 posiłki). A z piramidy jasno wynika, że produkty zbożowe powinny występować w każdym posiłku, warzywa w czterech, owoce - w trzech, produkty mleczne - w co najmniej dwóch, a mięso - najlepiej tylko w jednym.
Taka liczba posiłków sprawia, że mogą one być (a nawet powinny) objętościowo mniejsze, a takie są lepiej trawione i łatwiej przyswajane, co pozwala na wykorzystywanie składników odżywczych na bieżąco w procesach metabolicznych. Rzadsze lub nieregularne jedzenie - bardziej obfitych wtedy - posiłków skutkuje tym, że organizm magazynuje je w postaci rezerw tłuszczowych.

Jadłospis sporządzony według zaleceń piramidy zdrowego żywienia będzie dostarczał odpowiedniej ilości kalorii.

Produkty stosowane w diecie powinny mieć wysoką wartość odżywczą. A do takich należą: produkty zbożowe z grubego przemiału (chleb razowy, pełnoziarniste kasze), kartofle, świeże warzywa i owoce, produkty nabiałowe (chude mleko, chude sery białe, jogurt), nasiona roślin strączkowych, chude mięso, tłuste ryby morskie, oliwa, oleje roślinne.

Należy unikać zdobyczy cywilizacyjnych w postaci produktów wysokoprzetworzonych, które zawierają dużo soli, cukru, szkodliwych tłuszczów, syntetycznych substancji smakowych, konserwujących i barwiących, a często – w efekcie np. obróbki termicznej - są pozbawione właściwych sobie wartości odżywczych. Należy zachować umiar w spożyciu tłuszczów zwierzęcych, cukru i słodyczy, ograniczać spożycie soli i unikać alkoholu.
Powinno się unikać łączenia w jednym posiłku potraw ciężkostrawnych. Przy komponowaniu posiłków należy zwracać uwagę na zrównoważenie ilości produktów pod względem ich kwasotwórczości i zasadotwórczości. Zasadotwórcze są warzywa, owoce i produkty mleczne, a kwasotwórcze - produkty zbożowe, mięso, ryby i jaja.

Potrawy najlepiej jest przygotowywać bezpośrednio tuż przed spożyciem, gdyż podczas przechowywania i wielokrotnego podgrzewania tracą wiele wartości odżywczych i mogą ulec zepsuciu.

O tej porze roku (przedwiośnie i wiosna) lepiej jest ograniczać spożywanie nowalijek, gdyż są hodowane z użyciem dużej ilości nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Dużo zdrowsze są teraz - prawidłowo przechowywane - warzywa i owoce ze zbiorów jesiennych lub mrożone i kiszone.

Iza Ryłko
Obcasy.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> diety ,cwiczenia
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin