Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

pierwsza pomoc przy dzieciecych urazach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Choroby, wypadki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon 20:49, 09 Kwi 2007    Temat postu: pierwsza pomoc przy dzieciecych urazach

Wszystkie małe dzieci cechuje niezwykła ciekawość świata. Wciąż biegają, skaczą, jeżdżą na rowerze, wspinają się na drzewa i miewają pomysły, które nam, dorosłym, nigdy nie przyszłyby do głowy.

Ta aktywność jest podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka, symptomem zdrowia i energii.
Dziecięce wybryki często kończą się jednak zdartymi kolanami, skaleczeniami i stłuczeniami.
W takich przypadkach zawsze warto mieć pod ręką łatwe w użyciu środki dezynfekujące i oczyszczające, do jakich należą sterylne gaziki Leko®, produkowane przez firmę Lek.

Wyobraźnia dzieci, choć nieograniczona, czasami nie pozwala im skutecznie przewidzieć niebezpieczeństwa, jakie mogą im grozić w czasie niektórych zabaw, beztroskiego szaleństwa na rowerze czy rolkach. Dlatego tak ważni na tym etapie życia małego człowieka są rodzice i to oni powinni wiedzieć, jak szybko i skutecznie zareagować w razie wypadku.

Gdy nasze dziecko jest aktywne, lubi sporty i "wszędzie jest go pełno" nie powinniśmy się niepokoić. Aktywność oznacza bowiem zdrowie i radość życia, a im więcej czasu nasza pociecha spędza na świeżym powietrzu, tym mniej choruje, ma lepszy apetyt i zwiększoną odporność organizmu. Przebywając nieustannie w ruchu dzieci narażone są jednak na mechaniczne urazy, stłuczenia czy skaleczenia. Chwila nieuwagi kończy się często obdartymi kolanami, łokciami i licznymi małymi zadrapaniami, które - choć zwykle niegroźne - zazwyczaj wywołują ból i płacz.

Każdy rodzic wie, że nie ma lepszego sposobu na uspokojenie malucha niż przytulenie, łagodny głos i wykazanie zrozumienia dla bólu. Dziecko w ramionach rodziców czuje się bezpieczne i szybko się uspokaja, a wtedy natychmiast należy odpowiednio zająć się raną małego pacjenta.

Najczęstszymi urazami są otarcia i zadrapania, gdzie dochodzi do mechanicznego zdarcia naskórka, niewielkiego krwawienia i pieczenia, oraz drobne skaleczenia, przy których uszkodzeniu ulega ciągłość skóry i struktur podskórnych. Gdy uszkodzone są naczynia krwionośne, możemy mieć do czynienia z bardziej obfitym krwawieniem, jednakże niewielkie ranki goją się zazwyczaj stosunkowo szybko.

Co zrobić najpierw?

Gdy stwierdzimy u dziecka lekkie urazy, możemy skutecznie pomóc mu sami używając środków z domowej apteczki. Powinniśmy pamiętać o trzech podstawowych czynnościach koniecznych przy udzielaniu pierwszej pomocy: starannym oczyszczeniu rany, odkażeniu oraz odpowiednim opatrunku.
Wszelkie otarcia lub drobne skaleczenia koniecznie należy przemyć czystą wodą, usuwając przy tym zanieczyszczenia i brud powstały w wyniku uszkodzenia skóry. Kolejną, bardzo ważną czynnością jest odkażenie rany za pomocą tradycyjnych płynnych środków dezynfekujących lub specjalnie do tego celu stworzonych wygodnych gazików nasączonych 70% alkoholem izopropylowym (np. gaziki Leko® oferowane przez firmę Lek). Dzięki temu usuniemy nagromadzone w ranie bakterie i zmniejszymy niebezpieczeństwo zakażenia. Dezynfekcja powinna następować zawsze po oczyszczeniu rany, ponieważ środki odkażające tracą swe właściwości w kontakcie z zanieczyszczeniami. Na koniec, w zależności od wielkości urazu i stopnia krwawienia, zakładamy plaster lub opatrunek z gazy. Należy pamiętać, że stały dopływ powietrza przyśpiesza gojenie ran, dlatego regularna wymiana opatrunków i całkowite ich zdjęcie, gdy nie są już niezbędne, pozwalają skórze oddychać i wspomagają odbudowę naskórka.

Przewidujący rodzice w swojej apteczce powinni posiadać także preparaty łagodzące objawy stłuczeń, siniaków czy drobnych kontuzji, które równie przytrafiają się dzieciom często jak skaleczenia. Zawsze warto mieć pod ręką ALTACET® – tradycyjny w tabletkach, lub wygodny ALTACET ICE lub ALTACET ® w żelu, wszystkie oferowane przez firmę Lek.

Kiedy do lekarza?

Dziecięce zabawy kończą się czasem poważniejszymi urazami, głębokimi ranami ciętymi lub kłutymi, a przy większych ranach tłuczonych lub szarpanych uszkodzeniu ulegają również nerwy, ścięgna, a nawet kości. W takich przypadkach zawsze niezbędna jest pomoc lekarza. Interwencja specjalisty jest konieczna również wówczas, gdy dziecko zrani się w okolicach buzi lub przecięcie skóry jest duże (powyżej 1 cm).
Niepokój powinno wzbudzić także zabrudzenie rany ziemią, żwirem czy rdzą, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że przy skaleczeniu do rany przedostała się laseczka tężca. Bakteria ta wytwarza w organizmie człowieka toksyczny jad, uszkadzający centralny układ nerwowy. Choroba prowadzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, wywołując niekontrolowane skurcze różnych partii ciała i napady drgawek. Pierwszym symptomem rozwoju zakażenia są zazwyczaj trudności z przełykaniem i szczękościsk, później pojawia się sztywność karku i kończyn. Każde podejrzenie zakażenia laseczką tężca wymaga natychmiastowego podania surowicy przeciwtężcowej, a przypadku wystąpienia objawów choroby – leczenia szpitalnego. W Polsce szczepienia przeciw tężcowi są obowiązkowe w pierwszych miesiącach życia dziecka, a w 6 i 14 roku życia dostaje ono dawki przypominające. Później trzeba je powtórzyć dopiero w wieku 25-26 lat. Nawet jednak wówczas, gdy szczepienie jest nadal aktualne, z każdym głębokim, zabrudzonym skaleczeniem należy udać się do lekarza, który zadecyduje o podaniu surowicy.
Nie można bagatelizować także ran spowodowanych ugryzieniami zwierząt - istnieje wówczas prawdopodobieństwo zarażenia wścieklizną. Zanim ranę obejrzy lekarz, można ją - wbrew standardowym zasadom opatrywania - obficie przepłukać wodą z mydłem. W kontakcie z detergentem wirus ulega osłabieniu lub ginie.

Leko® - zawsze pod ręką

Wygodne w użyciu i poręczne preparaty pierwszej pomocy zyskują przewagę nad tradycyjnymi opakowaniami wypełniającymi domowe apteczki. Sterylne gaziki Leko® nasączone 70% alkoholem izopropylowym, doskonale dezynfekujące i oczyszczające skórę przy skaleczeniach, zadrapaniach i otarciach, produkowane są w formie poręcznych saszetek niezastąpionych w podróżach czy w czasie wakacji. Alkohol izopropylowy, działając bakterio- i grzybobójczo, zmniejsza ryzyko zakażenia i przyśpiesza gojenie. Produkt zalecany jest także do pielęgnacji pępka u niemowląt przed odpadnięciem pępowiny i w okresie zaraz po nim. Skuteczność gazików Leko® docenił Instytut Matki i Dziecka, udzielając im swojej rekomendacji.

Leko® , saszetki 10 szt., cena ok. 5 PLN

Powyższa informacja prasowa zawiera pewne określenia, jak np. „staną się”, „ma osiągnąć”, „będzie”, „ma wzrosnąć” itp. odnoszące się do przyszłości i dotyczące ewentualnego opracowania nowych leków lub ich wprowadzenia do sprzedaży, lub też potencjalnych przychodów z tej sprzedaży. Tego typu sformułowania odzwierciedlają obecne stanowisko Grupy w stosunku do wydarzeń przyszłych, i mają charakter założeń. Rzeczywiste wydarzenia, jakie nastąpią podlegają oddziaływaniu różnych czynników i w istocie mogą zdecydowanie różnić się od obecnych przewidywań opisanych powyżej. Zawarte powyżej stwierdzenia nie mogą stanowić gwarancji, iż określone nowe produkty zostaną rzeczywiście opracowane i wprowadzone na rynek, ani też nie gwarantują, że zostaną osiągnięte zakładane poziomy sprzedaży. Każde wprowadzenie na rynek nowego leku, i jego sprzedaż jest uzależniona m.in. od wyników przyszłych badań klinicznych, działań legislacyjnych władz, możliwości uzyskania lub utrzymania patentu, innych kwestii związanych z ochroną własności intelektualnej, a także od działań konkurencji. Ponadto, w formularzu F-20, jaki złożono w Securities Exchange Commission (SEC) zapisane są dodatkowe czynniki ryzyka. Jeśli którykolwiek z tych czynników ryzyka się spełni, wówczas założenia przedstawione powyżej jako przewidywane, planowane, zakładane, itp. okażą się niemożliwe do spełnienia. Grupa udostępnia te informacje, jakie są w jej posiadaniu na dzień dzisiejszy i nie jest zobowiązana do ich aktualizacji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Choroby, wypadki
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin