|
Nasze forum rodzinne Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
madzialenka0208
Administrator
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Wałbrzych
|
Wysłany: Wto 19:02, 13 Mar 2007 Temat postu: Katar bez tajemnic |
|
|
Czasem trwa kilka dni i ustępuje bez śladu. Kiedy indziej jest przewlekły lub prowadzi do różnych powikłań. Jeśli ustalisz, jaki katar męczy malucha, łatwiej się z nim rozprawisz!
Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, mogą wywołać wirusy lub bakterie albo alergeny. Przebieg choroby bywa bardzo różny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku maluszka i indywidualnej podatności na infekcje, a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe. Duże znaczenie ma również sposób leczenia i pielęgnacji malucha. Aby wiedzieć, jak postępować w przypadku kataru bakteryjnego, wirusowego czy alergicznego, naucz się go rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka.
Gdy atakują wirusy
Objawy: Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała). Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Smyk może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40vC). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Prawie zawsze szkrab jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać. Taki katar dokucza każdemu i to nawet kilka razy w roku.
Jak pomóc maluchowi: Starannie oczyszczaj nosek malca, szczególnie przed snem i karmieniem. Sięgnij po paracetamol, kwiat lipy i sok z malin. Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin. Ale uwaga, wolno je stosować góra trzy dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Jeśli dziecko jest malutkie (noworodek, niemowlę), idź z nim do pediatry. W przypadku starszego smyka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką.
Bakterie w akcji
Objawy: Katar wywołany przez bakterie zwany jest też ropnym. Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa. Dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojne i nie je.
Jak pomóc maluchowi: Ze smykiem, który ma objawy ropnego kataru, powinnaś bezwzględnie pójść do pediatry. Tylko lekarz może ocenić jego stan i przepisać mu odpowiednie leki. Nie dziw się też, jeśli będą to lekarstwa bardzo silnie działające (na przykład znajdą się wśród nich antybiotyki). U malutkiego dziecka (noworodka, niemowlęcia) ropny katar może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego za wszelką cenę trzeba starać się ich uniknąć. Ropna infekcja może się bowiem rozprzestrzeniać na oskrzela lub płuca i wywołać ich zapalenie. Są to naprawdę poważne choroby, a u najmłodszych często trzeba je leczyć nawet w szpitalu. Dlatego również po wizycie u lekarza ściśle stosuj się do jego zaleceń. Uważnie obserwuj maluszka.
Kiedy winne są alergeny
Objawy: Maluch oprócz kataru ma najczęściej również zapalenie spojówek. Nos w środku obrzęka i przestaje oddychać, oczy łzawią i mogą być przekrwione. Dziecko często kicha, ma spuchnięte powieki, a z noska „leje mu się” wodnista wydzielina. Zarówno nosek, jak i oczy bardzo swędzą szkraba. Typowym katarem alergicznym jest katar sienny, który pojawia się w okresie pylenia roślin (i jest wywołany przez pyłki) oraz tzw. katar całoroczny, związany z bardzo różnymi czynnikami – najczęściej uczuleniem na kurz domowy, pierze z poduszki i sierść zwierząt.
Jak pomóc maluchowi: Alergia (a zatem również wywołany przez nią katar) jest zbyt poważną chorobą, żebyś próbowała radzić sobie z nią sama. Jeśli podejrzewasz u dziecka uczulenie – koniecznie wybierz się z nim do dobrego alergologa i opowiedz o zachowaniu dziecka, objawach, o tym, co cię niepokoi. W tym przypadku naprawdę lepiej szybko działać: wszelkie próby leczenia kataru alergicznego na własną rękę mogą doprowadzić do astmy lub powikłań. Przed wizytą u lekarza zastanów się, z czym dziecko miało kontakt (z jakim alergenem). Czasem łatwo to określić – np. gdy w domu pojawiło się nowe zwierzątko lub smyk od jakiegoś czasu śpi na poduszkach z pierzem. Ale już w przypadku pyłków sprawa będzie trudniejsza. Jednak lekarz – znając okresy pylenia poszczególnych roślin i robiąc testy alergiczne – znajdzie roślinkę, która jest sprawcą choroby twojego dziecka.
„Usterka” w organiźmie
Objawy: Smyk ma wiecznie zatkany nos (sapkę), a wydzielina jest ropna. To oznaki kataru przewlekłego, który – nie leczony skutecznie – sam nie ustąpi. Jego przyczyną mogą być: skrzywiona przegroda nosa, wrodzone defekty w obrębie ujść zatok, a także przerośnięty trzeci migdałek (który wprawdzie zmniejsza się, ale dopiero w 12–15. roku życia). Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos sprzyja infekcjom.
Jak pomóc maluchowi: Jedynym skutecznym leczeniem w takim wypadku jest operacja. Skrzywiona przegroda wymaga wyprostowania; jeśli ujścia zatok są zbyt wąskie – należy je poszerzyć. Przerośnięty trzeci migdałek trzeba usunąć. Musisz udać się z dzieckiem do pediatry albo od razu do laryngologa.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
|