Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna Nasze forum rodzinne
Jedno ci mówię z całą pewnością: życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ABC alergii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Alergie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madzialenka0208
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 942
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wto 19:07, 13 Mar 2007    Temat postu: ABC alergii

Nie daj się zaskoczyć tej chorobie! Tylko z nami nauczysz się rozpoznawać objawy uczulenia i dowiesz się, jak leczyć malca. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa, że smyk będzie zdrowy.

A jak alergeny atakują!
To z pozoru niewinne substancje, np. białko mleka, pyłek trawy czy sierść kota. Organizm szkraba, który jest na nie uczulony, traktuje je jak niebezpiecznego wroga (np. tak jak wirusy czy bakterie) i próbuje je zwalczyć. U malca pojawiają się różne dolegliwości, które trwają dopóty, dopóki w jego organizmie znajduje się choć odrobina alergenu. Dlatego ważne jest, byś szybko wykryła, co uczula smyka i zadbała, by nie miał on z tym żadnego kontaktu.

B jak bóle brzuszka
Mogą pojawić się zaraz po zjedzeniu uczulającego pokarmu, ale też nawet wiele godzin później. Dlatego czasem trudno ci skojarzyć je z uczuleniem (szczególnie gdy malec nie ma wysypki). Tymczasem to bardzo częsty objaw alergii, zwłaszcza u niemowląt. Szkrab uczulony na jakiś pokarm może cierpieć na kolki, wzdęcia, ulewać po każdym posiłku, a nawet wymiotować. Zdarza się, że mały alergik robi śluzowate i zielonkawe kupki, które bardzo brzydko pachną.

C jak cieknie mi z noska
Zamartwiasz się, że malec często się przeziębia, tymczasem ciągły wodnisty katar może być objawem alergii wziewnej – na wdychane z powietrzem pyłki traw, kurz, sierść zwierząt. Szkrab kicha, łzawią mu oczka, może dostać nawet ataku duszności. Do zapchanego noska stosuj homeopatyczny sprej lub roztwór soli morskiej (najlepiej z manganem).

D jak dieta pod kontrolą
Maluchy najczęściej są uczulone na jedzenie. Najgroźniejsze alergeny to: mleko krowie i jego przetwory, seler, pomidory, ryby, cytrusy, czekolada, miód i orzechy. Jeśli szkrab ma skłonności do alergii, jego dietę rozszerzaj później niż podają to tabele żywienia (jadłospis skonsultuj z pediatrą). Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo, w małych ilościach.

E jak eliminacja (i prowokacja)
To najprostsza i najtańsza metoda wykrywania alergenu. Kiedy u maluszka nagle pojawi się wysypka, przestań podawać mu wszelkie produkty, które mogły wywołać uczulenie (jeśli karmisz piersią – sama z nich zrezygnuj). Gdy objawy ustąpią, stopniowo włączaj je do diety i obserwuj, jak malec na nie reaguje. Jeśli po którymś wysypka wróci, odstaw podejrzane danie.

G jak geny winne wysypki
Skłonność do alergii jest dziedziczna. Najbardziej zagrożone są maluszki, których rodzice lub rodzeństwo są uczuleni – ryzyko, że również zachorują, wynosi 60–80 procent! Ale nawet jeśli nikt z bliskich nie jest alergikiem, objawy choroby mogą się pojawić u dziecka.

I jak intensywna pielęgnacja
Skóra uczulonego maluszka jest sucha, skłonna do podrażnień, często pojawia się na niej swędząca wysypka. Dlatego nawilżaj ją, natłuszczaj i chroń przed utratą wilgoci. Myj szkraba żelami bez mydła, które zapobiegają przesuszeniu skóry, zmniejszają uczucie swędzenia. Kąp go w letniej wodzie – gorąca wysusza. Dodawaj do wanienki kilka kropel emulsji nawilżającej dla alergików. Kilka razy dziennie (zawsze po kąpieli) smaruj ciałko malucha kremami dla uczuleniowców. Bardzo ostrożnie wprowadzaj wszelkie nowe środki pielęgnacyjne.

H jak hartowanie zakazane
To stary mit, który wciąż pokutuje w niektórych rodzinach: trzeba podawać dziecku uczulający je produkt (np. mleko), żeby organizm uodpornił się na niego. Ale takie „zatruwanie” alergii nie sprawi, że maluch przyzwyczai się do zakazanych dla niego posiłków, a jedynie doprowadzi do zaostrzenia choroby. Równie szkodliwym mitem jest twierdzenie, że mleko krowie najlepiej zastąpić kozim – ono również bardzo często wywołuje uczulenie u małych alergików.

J jak jadłospis mamy
Karmisz wyłącznie piersią, a mimo to u maluszka pojawiła się wysypka? Pewnie uczuliło go coś, co zjadłaś i co przeniknęło do mleka. Może to czekolada albo pomidory? Jeśli nie uda ci się wykryć alergenu, wyeliminuj z diety najbardziej podejrzane produkty (patrz „D jak dieta pod kontrolą”). Gdy to nie pomoże, lekarz ustali, co wolno ci jeść i kiedy możesz rozszerzać dietę.

L jak lakierowane policzki
Rumiane i błyszczące uważane są za oznakę zdrowia. A to często objaw uczulenie na białko mleka krowiego! Jeśli po posiłku smyk ma wypieki, idź do lekarza. Doradzi odpowiedni preparat mlekozastępczy. Gdy karmisz piersią, musisz „odstawić” nabiał.

M jak marsz alergiczny
Ma miejsce, kiedy dziecko uczula się na coraz więcej rzeczy, a jedna postać alergii przechodzi w drugą (np. pokarmowa we wziewną). Zwykle dochodzi do tego, gdy szkrab nie jest odpowiednio leczony. Jeśli uczulony na mleko krowie maluch będzie je pił, może z czasem uczulić się na nowe pokarmy, np. jajka, a potem na roztocza, pyłki czy sierść zwierząt.

K jak krew do badania
Pobiera się ją, by stwierdzić, czy smyk jest alergikiem. Lekarz liczy, ile jest w próbce białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych. U zdrowych dzieci jest ich do 4 procent, u alergików – więcej. Test można zrobić niemowlętom, ale ich wyniki nie są pewne.

Ł jak łagodzenie objawów
Gdy są bardzo silne, lekarz może przepisać dziecku leki antyhistaminowe (np. Zyrtec, Clemastinum). Podaje się je przez określony czas lub tylko wtedy, gdy objawy się nasilą. Przy zapaleniu skóry specjalista może zalecić maść ze sterydami (nie smaruj nią buzi smyka!).

N jak natura chroni!
Najlepszą i najprostszą ochroną, jaka może ustrzec malca przed alergią, jest twoje mleko. Znajdują się w nim specjalne składniki, które przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego niemowlęcia. Dzięki temu alergeny nie przenikają tak łatwo przez ścianki jelit i maleństwo ma większe szanse uniknąć wysypki lub bólu brzuszka.

O jak odczulanie maluszka
Nie daj się na nie namówić w żadnym prywatnym gabinecie! Ta metoda leczenia (podaje się odpowiednio przygotowane, minimalne dawki alergenu) jest dozwolona dla dzieci powyżej piątego roku życia. Nie wierz też w odczulanie za pomocą biorezonansu magnetycznego. Nie ma żadnych medycznych dowodów na jego skuteczność, a zabieg jest bardzo kosztowny.

P jak podstępne pleśnie
Są w każdym mieszkaniu, zwłaszcza ciepłym i wilgotnym. Mogą wywołać katar alergiczny lub wysypkę. Najwięcej jest ich w łazience i kuchni. Zadbaj o dobrą wentylację w mieszkaniu, a ślady pleśni szybko usuwaj. Łatwo psujące się owoce i warzywa przechowuj w lodówce. Nie przesadzaj z ilością roślin doniczkowych.

R jak roztocza
To niewidoczne gołym okiem pajączki, których odchody bardzo często wywołują uczulenie u maluszków. Żyją w kurzu. Jak je zwalczać? Usuń dywany, zrezygnuj z zasłon, książki trzymaj za szkłem. Kup odkurzacz z antyalergicznym filtrem HEPA. Wietrz często mieszkanie. Raz w miesiącu pierz pluszaki malca, a co kilka tygodni zapakuj je w foliowe torebki i włóż do zamrażalnika na 12 godzin.

S jak suche plamy
Zaczerwienione, łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach i pupie to objaw atopowego zapalenia skóry, przewlekłej choroby alergicznej. Szkrab cierpiący na AZS potrzebuje stałej opieki alergologa i wyjątkowo delikatnej pielęgnacji.

T jak testy skórne
Pomagają ustalić, na co uczulone jest dziecko. Na skórze smyka lekarz umieszcza kilka kropel roztworu alergenu i w tym miejscu delikatnie nakłuwa naskórek. Jeśli malec jest na niego uczulony, pojawi się czerwona plama.

U jak ubranka dla alergika
Wybieraj je starannie, by nie podrażniały wra-żliwej skóry uczulonego maluszka. Ciuszki powinny być przewiewne, z miękkiej bawełny, w jasnych kolorach. Wełna, jedwab, sztuczne włókna oraz ciemne barwniki mogą uczulać. Ubrania (też i pościel) pierz w hipoalergicznych proszkach (Jelp, Lovela) lub w płatkach mydlanych (np. Bebi). Nie używaj płynów do płukania! Płucz je kilka razy, by mieć pewność, że nie zostały na nich resztki proszku.

W jak waga pod nadzorem
Z powodu alergii malec może gorzej przyswajać składniki odżywcze z pożywienia i przez to słabiej przybierać na wadze. Musisz wtedy skrupulatnie pilnować, ile mu przybywa. Ale to nie reguła. Niektórzy alergicy to małe tłuścioszki o świetnych apetytach.

Z jak zwierzaki w domu
Niestety, ich sierść, naskórek oraz ślina bardzo często wywołują uczulenie. Dlatego większość specjalistów uważa, że mały alergik nie powinien bawić się z psem, kotem czy nawet przebywać w pobliżu klatki z kanarkiem. Jeżeli maluszek na początku nie ma objawów uczulenia na zwierzę, to po pewnym czasie mogą się one pojawić. A co gorsza – dziecku wtedy trudniej będzie się rozstać z pupilem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nasze forum rodzinne Strona Główna -> Alergie
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin